Litsents ja teadmised sellest

 Väga tugev litsents – AGPL


AGPL programmi kasutajad omavad lähtekoodi ligipääsu ning võivad veebipõhiseid programme muuta. Enamik AGPL-i programme omavaid litsentse on veebis kasutavad rakendused. Üks kõige turvalisemaid süsteeme, kasutajasõbralik ning kaitseb eelkõige kasutajat.

Näited:EdX

Tugev litsents – GNU GPL

GNU GPL-i kutsutakse GPL-iks on vaba tarkvara litsents, millel on avatud lähtekood. Peamine eesmärk on kaitsta kasutaja vabadust. See litsents on üks kõige populaarsemaid, see ei piira vabadust, kuid paljudele organisatsioonidele see ei sobi – selle pealt ei saa raha teenida.


Näited:IT++

Nõrk litsents – GNU LGPL

GNU LGPL (Lesser General Public License) ehk GNU Vähem Üldine Avalik Litsents. Seda peetakse tihtilugu kompromissiks copyright-i ja copyleft-i vahel. Kasutatakse kommerteesmärgil. LGPL seab piiranguid programmile endale, kuid mitte teistele. Samas ei ole see just kõige lihtsam litsents ning ei ole koheldav ja mugavaks tehtud kõikide programmide kirjutamiseks.

Näited:Qt

Puuduv copyleft

Copyleft-i puudumisel saab koodist teha kommertsvara ning teenida selle pealt. Enamik litsentse, millel puudub copyleft on võimalik muuta nii kuidas autor soovib, kuid autor ei tohi ennast kirja panna. Vähepiirav litsents on näiteks BSD, see on ka väga populaarne suuremate projektide kirjutamisel.

Näited:Firebase

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Copyright kui inimõiguste rikkumine

IT-juhid tänapäeval